Kurucumuz: Cuma MERİÇ
Orta öğretimini Aydın 'da  tamamladıktan sonra  üniversite yaşamını Muğla üniversitesinde birincilikle bitirdi.
Daha sonra Bulgaristan’da Sofya üniversitesinde yüksek lisansını tamamlayıp var olan aile şirketinin yönetimine dâhil olup akabinde aile şirketin yönetimini üstlendi.
Türkiye’deki işlerinde başarılı olduktan sonra yurt dışındaki projeleri üstlendi; yurt dışında (Merıc Group ve 4M Stroy/ Rus ) yapılanmasını sağladı.
İnşaat ve taahhüt işlerini farklı ülkelerin bir çok şehirlerinde ; Rusya, Kazakistan, Arnavutluk, Kosova, Oman, Cezayir, Kuzey Irak’ta
Basta  yol, hastahane, okul, toplu konut, villa, rezidans, otel üniversite kampusu, stadyum, enerji projelerinin alt yapı ve üst yapı çalışmaları
olarak örnekleyebiliriz.
İnşaat sektörünün yanı sıra gıda ve enerji sektörü ile ilgili bir çok projeyi  başarı ile yürütüp tamamladı..

Türkiye’de gıda sektöründe  mega süper marketlerini kurdu sektörün markası haline getirip geliştirdi. ( Mega Süpermarketleri faaliyetine devam etmektedir.)

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde  Meriç Petrol ve dinleme tesislerini hizmete açıp gelişim sürecinde bizzat ilgilenmiştir. (faaliyetine devam etmektedir.)

Daha sonra 2014 yılı İçerisinde temelini atmaya başladığı MERİÇ TEKNİK YAPI AŞ’yi kurdu.

Sahip olduğu zengin ve çeşitli makine parkı, tecrübeli, seçkin, dinamik teknik kadrosu ve idari personeli sayesinde birçok önemli projeyi başarıyla tamamlamıştır.
Son yıllarda kararlı büyümesi sayesinde, tek başına üstlendiği projelerin yanı sıra gerek sektörün saygın yerli firmalarıyla gerekse uluslararası yabancı firmalarla ortak girişim olarak veya konsorsiyumlar kurarak dev projelere imzasını attı.